Kristýna Vacková

Od malička jsem byla hodně akční, od svých pěti let jsem se věnovala baletu a modernímu tanci v Plzni a každou volnou chvilku jsem trávila v tanečním studiu, na soutěžích a společenských akcích. Neuměla jsem si představit den bez tance, nicméně tento čas nadešel, když jsem se kvůli studijním a pracovním povinnostem přestěhovala do Prahy. Téměř ze dne na den jsem se přestala hýbat a moje tělo se za nějakou dobu začalo měnit – bolesti zad, které jsem nikdy neměla, prudké zhoršení nálady spolu se ztrátou pozitivního přístupu k životu. Běheme tohoto náročnějšího období jsem našla jógu, kde jsem nejprve hledala možnost protáhnout a posílit tělo a trošku zklidnit poblázněnou mysl.

Později jsem našla mnohem víc, jóga přestala být o fyzickém cvičení, ale o nové životní cestě. Změnila moje dosavadní návyky, mysl se projasnila a s ní i přístup k problémům a náročným situacím. Jednoduše to, co jsem si prožila na podložce se začalo odrážet do každodenního života. Proto jsem se rozhodla józe věnovat profesionálně, v roce 2017 jsem dokončila učitelský kurz 200 RYT, hned na to odjela do Mysore do Indie a našla zde mého učitele Acharya Venkateshe, který mi přes cestu tradiční Hatha jógy ukázal cestu opravdové jógy – cestu pokory, tvrdé práce – skutečně jógu v té nejčistší podobě, odproštěnou od moderních přístupů. Po této zkušenosti jsem se rozhodla opustit moji denní práci v kanceláři na dobro a rozhodla se jógu předávat dalším lidem – s úctou a pokorou. Věřím v to, že jóga by měla být pro všechny, nehledě na věk a fyzickou či mentální zdatnost.

V mých hodinách se snažím o individuální přístup student vs učitel a snažím se klientům pomoci najít svou vlastní jógovou cestu. Kromě klasické hatha jógy jsem propadla kouzlu Ashtangy, kterou praktikuji pouze s autorizovanými KPJAYI učiteli, abych se opět dostala k čistotě této praxe. Kromě Acharyi vděčím za posun na své cestě učitelům Eva Zikis (měsíční praxe v Thajsku), Lisa Ogletree a v Praze Denise Sengerové za jejich trpělivost a laskavé vedení. Jako doplnění k yangové ashtangové praxi jsem zvolila cestu relaxační yin jógy, kterou mi ukázala moje první jógová inspirace v podobě Verunky Carmanové. Všechny směry jógy zformovaly moji učitelskou praxi do směru pochopení a respektu indiviuálních potřeb každého z nás a také toho, že jóga by kromě té tvrdé dřiny měla být také odlehčená, měly bychom se s ní zasmát a nebrat se vždy úplně vážne:)